فینال 1988 در یک هشتم نهایی 2023

جام ملت های آسیا

بدون شک، برخورد دو قدرت سنتی قاره آسیا در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌ها به عنوان بزرگترین و جذاب‌ترین مصاف این مرحله شناخته می‌شود.

با توجه به تساوی غیرمنتظره تیم ملی عربستان در مقابل تایلند، حالا این تیم مواجه با کره جنوبی در مرحله یک هشتم نهایی خواهد شد.

در شرایطی که انتظار می‌رفت تا بزرگترین تقابل این مرحله بین دو قدرت شرقی باشد، حالا دوئل بزرگ بین یورگن کلینزمن و روبرتو مانچینی در کادر فنی کره جنوبی و عربستان در انتظار است.

این دو قدرت سنتی قاره آسیا هر کدام شش بار در فینال این تورنمنت حضور داشته‌اند، اما جالب اینجاست که تنها یک بار در فینال جام ملت‌های 1988 به مصاف هم رفته‌اند و عربستان در ضربات پنالتی برنده و قهرمان شده است.

کره جنوبی، پس از دو قهرمانی متوالی در دو دوره نخست این تورنمنت در سال‌های 1956 و 1960، با وجود چهار بار رسیدن به فینال در سال‌های 1972، 1980، 1988 و 2015 به ترتیب مقابل ایران، کویت، عربستان و استرالیا باخته و تا 67 سال در حسرت قهرمانی مانده است.

تیم ملی عربستان نیز با سه قهرمانی و سه نایب قهرمانی دومین تیم پرافتخار این رقابت‌ها بعد از ژاپن به حساب می‌آید. پس از قهرمانی در سال 1996 در امارات، دو فینال سال‌های 2000 و 2007 را به ژاپن و عراق باخته و 27 سال دور از قهرمانی این رقابت‌هاست.

این دو قدرت سنتی فوتبال قاره کهن برای اولین بار در جام ملت‌های 1984 در مرحله گروهی به مصاف هم رفتند و بازی یک – یک مساوی شد.

تقابل دوم آنها در فینال 1988 بدون گل به پایان رسید، اما عربستان در ضربات پنالتی با نتیجه 4 بر 3 برنده و قهرمان شد.

در جام ملت‌های 2000، لبنان سومین تقابل را به عربستان از دست داد. این بازی در مرحله نیمه نهایی برگزار شد و سعودی‌ها با نتیجه دو بریک برنده شده و در فینال به مصاف ژاپن رفتند.

تقابل بعدی این دو تیم در مرحله گروهی جام ملت‌های 2007 در مالزی اتفاق افتاد که این مصاف یک-یک مساوی شد و در نهایت هر دو تیم از گروه به مرحله بعد صعود کردند.

با این تاریخچه، دو تیم تاکنون چهار بار در جام ملت‌ها مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. عربستان هرگز به کره جنوبی باخته نشده و دو بار برنده و دو بار تساوی کرده است. برد‌های عربستان در مراحل نیمه نهایی و فینال این تورنمنت بوده و دو تساوی آنها در مرحله گروهی اتفاق افتاده است.

حالا هر دو تیم در پنجمین تقابل جام ملت‌های خود در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های 2023 مواجه با یکدیگر هستند. با توجه به نتایج مقابل تیم‌های اردن، مالزی و تایلند، تردیدهایی درباره کیفیت آنها وجود دارد و نمی‌توان به قاطعیت آنها را مدعی قهرمانی دانست.

نکته جالب این است که از بین تیم‌های کره جنوبی، عربستان و استرالیا که هر سه سابقه قهرمانی در جام ملت‌ها را دارند، تنها یک تیم به مرحله نیمه نهایی خواهد رسید.

منبع: Varzesh3.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی (بدون فیلتر)